Çarşamba, Nisan 01, 2015

Babaya Mektup / Franz Kafka

Yazar    : Franz Kafka
Yayınevi : Can Sanat Yayınları
Çeviri   : Cemal Ener
Orijinal İsim : Brief an den Vater
Orijinal Dil  : Almanca
Orijinal Yayın Tarihi : 1919
Çeviri Yayın Tarihi : 2008

'Ve şimdi burada sana yazılı bir cevap vermeyi deniyor olsam da, bu fazlasıyla eksik kalacaktır, çünkü bu korku ve onun etkileri senin karşında yazarken de ket vuruyor bana ve dahası meselenin büyüklüğü, hafızamın ve aklımın sınırlarını çok aşıyor.' s. 15

Babaya Mektup, Franz Kafka'nın 1919'da babası Hermann Kafka'ya hitaben yazdığı mektubun kitaplaştırılmış hali. Kafka mektubuna babasının 'Neden hala benden korkuyorsun?' sorusuna karşılık cevap vererek başlıyor ve kişiliğinin oluşmasında babasının etkilerine gidiyor. Gerek fiziksel, gerek mantıksal olarak kendisinden çok güçlü bir baba ile yaşadığı olayları tarifliyor. Bunları tariflerken defalarca, babasını artık suçlamadığını ama onun da kendisini (Kafka'yı) suçlamaması gerektiğini dile getiriyor.


Babasından duyduğu baskıdan kaçma çabaları oluyor, bunların en önemlileri kendisinin de inandığını savunduğu evlenme çabaları. Dört kere nişanlanıyor ama hiçbir zaman evlenemiyor. Mektuplar ile uzaktan sevdiği kadınların, gerçek bağlılığı olan edebiyat ile arasına girmelerine izin vermiyor. Ama evlilik kararları alıyor, tarihler koyuyor, erteliyor ve en sonunda hepsinden ayrılıyor.


Mektup babaya hiç bir zaman ulaşmıyor, bu da mektubun yazılma amacının gerçekten babaya ulaşması için mi yoksa Kafka'nın kendi içinde yaşadığı çıkmazları kaleme alıp yüzleşme süreci mi olduğunu sorgulamak gerektiğini gösteriyor. 

Kitapta bulduğum kavramlar; korku, soğukluk, yabancılık, güçlü baba figürü, farklılık, hiçlik duygusu, zorbalık, babaya karşı devamlı borçlu hissetmek, içsel çatışma, kaçış, suçluluk duygusu, düşüncelerin bile babanın reddedici etkisi altında olması...


Hiç yorum yok: