Perşembe, Şubat 12, 2015

Vanessa ve Virginia / Susan Sellers

Yazar    : Susan Sellers
Yayınevi : Sel Yayıncılık
Çeviri   : Suğra Öncü
Orijinal İsim : Vanessa and Virginia
Orijinal Dil  : İngilizce
Orijinal Yayın Tarihi : 2008
Çeviri Yayın Tarihi : 2010

'Sözcülerle uğraşan sendin. Bir olayı ele alıp onun özünü ortaya koyacak biçimde anlatmayı sen biliyordun. Ben senin yeteneklerine sahip değildim. Sen şimdi burada olsaydın bu hikayeyi nasıl anlatacağını bilirdin. Gerçeğin iç yüzünü ortaya çıkarmanın ve ortaya çıkardığın şeyi insanın yüreği kan ağlarken coşturacak kadar şiirsel sözcüklere dökmenin bir yolunu bulurdun.' s. 20

Vanessa ve Virginia, Virginia Woolf ve Vanessa Bell'in arasındaki sevgiyi, çekişmeleri, kıskançlıkları, hayatı resmeden ve iki kadın arasında yaşanabileceklere ışık tutan bir roman. Susan Sellers Vanessa'nın ağzından yazdığı romanı yazarken o güne kadar yazılmış bir çok biyografiden faydalanmış. Bu sebeple kitabı okurken Vanessa'nın anlattığı bir dünyanın içinde o dönemi (Bloomsbury) gerçek anlamda yaşıyor insan.

Hep önde veya şöhret olarak gördüğüm Virginia Woolf'un kızkardeşi Vanessa'nın da aslında ne kadar inanılmaz bir karakter olduğunu kitapla birlikte anladım. Resme, insanlara, hayata olan tutkusu tartışılmaz ve yalın bir dille gözler önüne seriliyor. Resimlerini yaparken hissettiklerini anlattığı bölümler, insanın gerçekten içinden gelene nasıl karşı koyamadığını, her ne ise onunla birlikte varolduğunu tekrar tekrar gösteriyor. Aynı aileden gelen, aile içinde aynı acıları yaşamış iki kadının hayatlarını nasıl farklı kıldıklarını anlatıyor. Virginia'nın içindeki dalgalanmaları Vanessa'nın ağzından dinliyor insan.

Kitapta benim yakalayabildiğim kavramlar; ölüm, karşılıklı ve/veya karşılıksız aşk, kıskançlık, kaygı, cinsellik, savaş, hayatta olan herşeye rağmen hayata tutunup dilediğin gibi yaşama savaşı. Bunların haricinde her okuyucunun kendine göre farklı kavramlar bulacağına da inanıyorum.

Hiç yorum yok: